INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jerzy Rudowski  

 
 
1901-02-26 - 1973-11-11
Biogram został opublikowany w latach 1991-1992 w XXXIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 
Rudowski Jerzy (1901–1973), inżynier mechanik, przemysłowiec, konstruktor, wykładowca SGGW i Wyższej Szkoły Rolniczej w Olsztynie. Ur. 26 II w Warszawie, był synem Zygmunta, dyrektora oddziału na Król. Pol. koncernu szwedzkiego «Alfa-Laval», i Zofii z Mieczkowskich.
 
W r. 1919 ukończył R. gimnazjum Emiliana Konopczyńskiego w Warszawie i po odbyciu w r. 1920 służby wojskowej, rozpoczął studia na Politechn. Warsz., a następnie przeniósł się na Wydz. Mechaniczny Politechn. Lwow.; ukończył go w r. 1929. W czasie studiów pełnił różne funkcje w Bratniej Pomocy i w kołach naukowych. Po odbyciu w l. 1929–30 praktyki w fabrykach maszyn mleczarskich w Niemczech i Danii, utworzył w r. 1931 w Warszawie – wspólnie ze swym ojcem – Biuro Techniczno-Mleczarskie «Eridan» inż. J. i Z. Rudowscy, Sp. z o. o., w którym prowadził dział techniczny. Do wybuchu drugiej wojny światowej zaprojektował i urządził ok. 200 mleczarni o różnej zdolności produkcyjnej, instalując w nich nowoczesną aparaturę mleczarską. W l. 1935–7 kierował warsztatami mechanicznymi Warszawskiej Fabryki Wyrobów Metalowych «Pelikan», gdzie m. in. uruchomił nowe typy sprzętu mleczarskiego: konwi, sit i mierników. Dążąc do uniezależnienia się od krajowych i zagranicznych kooperantów, założył w r. 1937 własne warsztaty mechaniczne, nastawione wyłącznie na wyrób aparatury mleczarskiej.
 
Po zakończeniu kampanii wrześniowej 1939 r., w której R. brał udział w szeregach 36 pp Legii Akademickiej, powrócił w listopadzie t. r. do Warszawy. Tu w swych warsztatach zorganizował i wykonywał od r. 1940 konspiracyjnie na większą skalę części i podzespoły do broni dla oddziałów Armii Krajowej (AK), przede wszystkim elementy granatów ręcznych, oprzyrządowanie do produkcji spłonek zapalników, a od r. 1942 również podzespoły do pistoletów maszynowych «Błyskawica», których do sierpnia 1944 dostarczył ok. 800 kompletów.
 
Od marca 1945 do 7 I 1949, tj. do momentu upaństwowienia, był R. dyrektorem Fabryki Obić Papierowych i Papierów Kolorowych «J. Franaszek» S. A. w Warszawie, zajmując się głównie zabezpieczaniem majątku tej firmy i prowadzeniem produkcji zastępczej. W l. 1950–2 pracował w Centrali Spółdzielni Mleczarsko-Jajczarskich, gdzie m. in. nadzorował budowę zakładu mleczarskiego w Warszawie i opracował projekt montażu dużej mleczarni w Nowej Hucie. Od 1 IX 1952 do 31 X 1963 był głównym specjalistą technologiem i projektantem Biura Projektów Inwestycyjnych Przemysłu Mięsnego i Mleczarskiego, współpracując jednocześnie w charakterze konsultanta z Biurem Studiów i Projektów Budownictwa Wiejskiego dla zakładów mleczarskich, Komisją Oceny Maszyn przy Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Przemysłu Spożywczego Naczelnej Organizacji Technicznej. W tym okresie zaprojektował wyposażenia maszynowe mleczarni, m. in. w Garwolinie, Kole, Koninie, Mławie, Skierniewicach i Szczercowie, opracował projekt techniczny pierwszej w Polsce fabryki laktozy w Łyszkowicach w pow. łowickim, zakupiony następnie przez Rumunię, oraz projekt modernizacji topialni serów w Warszawie (1963). W l. 1961–6 był R. także doradcą przy opracowywaniu projektów urządzeń mleczarskich dla Zakładu Hodowli Doświadczalnej PAN i przygotował dokumentację techniczną mleczarni w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym SGGW (w Wilanowie). Jego inicjatywie i staraniom zawdzięcza w dużym stopniu swoje powstanie w r. 1961 w Warszawie pierwsza na taką skalę w kraju Fabryka Aparatury Mleczarskiej. Będąc także współtwórcą dokumentacji technicznej tej fabryki, objął w niej od r. 1964 stanowisko starszego inżyniera a następnie kierownika Ośrodka Informacji Technicznej i Ekonomicznej. Prowadzone tu badania nad adaptacją najnowszych zagranicznych osiągnięć przemysłu mleczarskiego do warunków polskich, kontynuował od r. 1969 w Biurze Projektowo-Konstrukcyjnym Centralnego Związku Spółdzielni Mleczarskich, gdzie był czynny aż do przejścia na emeryturę w r. 1972.
 
Od r. 1952 był R. także wykładowcą maszynoznawstwa mleczarskiego na Wydz. Technologii Rolno-Spożywczej SGGW, a następnie w Wyższej Szkole Rolniczej w Olsztynie. Wykładał też na licznych kursach szkoleniowych Centralnego Związku Spółdzielni Mleczarskich (CZSMI) i seminariach organizowanych w zakładach mleczarskich. Publikował wiele artykułów w „Przeglądzie Mleczarskim” i „Kalendarzu Technicznym”. Był współautorem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (bhp). Opracował też m. in. prototyp wymiennika ciepła, szczotkową myjarkę konwi i stację uzdatniania wody kotłowej. Stał się pionierem naukowego rozwiązywania zagadnień rodzimego przemysłu mleczarskiego i poważnym autorytetem w dziedzinie projektowania aparatury mleczarskiej, do czego przyczyniły się jego bliskie kontakty z wieloma zachodnioeuropejskimi ośrodkami naukowymi mleczarstwa. Dwukrotnie w r. 1956 i 1960 jako stypendysta Organizacji do Spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) studiował najnowsze rozwiązania techniczne, zwłaszcza w produkcji mleka spożywczego i sproszkowanego, w krajach skandynawskich oraz we Francji, Holandii i RFN. W r. 1962 reprezentował CZSMI na konferencjach w Moskwie i Leningradzie poświęconych produkcji i wymianie aparatury mleczarskiej, wielokrotnie uczestniczył jako ekspert w innych zagranicznych i krajowych naradach tym zagadnieniom poświęconych. Zmarł 11 XI 1973 w Warszawie, pochowany został na cmentarzu Powązkowskim. Był odznaczony m. in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i pośmiertnie Krzyżem Kampanii Wrześniowej 1939, Krzyżem AK oraz Medalem Wojska.
 
Z małżeństwa zawartego w r. 1943 z Marią z Grzankowskich (ur. 1903), architektem, R. dzieci nie miał.
 
 
 
Pijanowski E., Jerzy Rudowski (1901–1973), „Przegl. Mleczarski” 1974 nr 4 (fot.); – Rocznik polskiego przemysłu i handlu, W. 1938; – Dokumenty rodzinne w posiadaniu żony Marii Rudowskiej i jej informacje; – Dokumenty (kopie i kserokopie) w Mater. Red. PSB.
 
                                                                                                                                                                                                                                Zbigniew Pustuła
 
 
 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.